SPRAWDŹ NASZ BLOG: DoZwiedzenia

Header Bg Front

Twierdza Boyen

blisko naturyDodaj do ulubionych
Kontakt ul. Turystyczna 1
11-500 Giżycko

tel.: 87 428 83 93
http://www.boyen.gizycko.pl/

Opis

Król Fryderyk Wilhelm IV na początku kwietnia 1843 roku wydaj rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Projekt, który został opracowany zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno-murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej. Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy: Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m. 4 września 1844 roku nastąpiła ceremonia wmurowania kamienia węgielnego, która stanowiła początek właściwego etapu budowy Twierdzy.

Twierdza ta dostała miano po generale von Boyen, który był jednym ze zwolenników i inicjatorów budowy tego obiektu. Twierdza Boyen została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon Giżycki utworzono w 1859 roku. Od 1889 roku w Giżycku funkcjonowała komendatura, natomiast w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską.

Od 1945 roku Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, które korzystało z niej w ograniczony sposób. W latach 50. Podjęto decyzję aby umieścić tutaj kilka przedsiębiorstw spożywczych, co doprowadziło do przekształcenia, dużych zniszczeń, a przede wszystkim do budowy nowych zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków. Większość tych zakładów zlikwidowano na początku lat 90. Od tego czasu Twierdza Boyen stałą się miejscem często odwiedzanym przez turystów. 

Lokalizacja

Giżycko
ul. Turystyczna 1, 11-500 Giżycko

Video

POLECANE MIEJSCA

uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Sanatorium Eden w Ciechocinku to kameralny obiekt przygotowany dla kuracjuszy, którzy cenią sobie wysoki komfort wypoczynku. Oferuje turnusy rehabilitacyjne wraz z dodatkowymi udogodnieniami jak własna tężnia czy grota solna.

noclegi w Mikołajkach

Pokoje Gościnne "Magia Smaku"

Przytulne miejsce blisko centrum miasta, choć odrobinę na uboczu. Gwarantuje ciszę i spokój a zarazem świetne dojście do kluczowych atrakcji. Jeśli interesują Cię tanie noclegi w Mikołajkach, Magia Smaku będzie idealnym rozwiązaniem na wypoczynek w krainie Tysiąca Jezior

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu